Pracownia BBGK

Mierosławskiego

Mierosławskiego

Koncepcja przebudowy budynku przy Mierosławskiego jest studium możliwości i potencjału tkwiącego w tym nietypowym budynku infrastrukturalnym. Projekt przedstawia wiele wariantów reorganizacji budynku. Wypracowana wizja pozwala przeobrazić opustoszałą kostkę w atrakcyjną miejską willę.

Zlokalizowany we wnętrzu kwartału, budynek jest punktowcem bez frontowej elewacji. Ma optymalne wymiary do adaptacji na mieszkania. Obudowanie budynku loggiami otwiera go na otaczającą zieleń i pozwala stworzyć przyjemną przestrzeń do życia.

Obecnie znajduje się w nim infrastruktura telekomunikacyjna, która w zależności od wariantu, mogłaby zostać przeniesiona albo pozostawiona w budynku. Preferencyjna opcja zakładała pełne przekształcenie budynku na funkcję mieszkaniową z przestrzeniami wspólnymi w parterze. Inne warianty zakładają częściową przebudowę na mieszkania lub przekształcenie budynku na biura.

Otwarte loggie otaczające budynek kształtują jego wyraz architektoniczny. Kolumnada pokryta mozaiką to nawiązanie do elementów typowych dla Żoliborza. Surowy beton w połączeniu z jasną, naturalną drewnianą stolarką są tłem dla tego detalu i naturalnie wpisują się w kontekst.

Projekt poszukuje potencjału w istniejącym budynku – centralnym układzie funkcjonalnym, proporcjach. Wykorzystuje go i przekształca w sposób swobodny. Studium przebudowy budynku odkrywa nowe możliwości stojące przed tą zapomnianą przestrzenią.

Budynek mieszkalny na Żoliborzu | lokalizacja: Warszawa | rok: 2015 | powierzchnia użytkowa: 2.100m2

Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki | współpraca autorska: Milena Trzcińska, Paweł Zań

Mierosławskiego
Mierosławskiego
Mierosławskiego