Pracownia BBGK

Grunwaldzka

Grunwaldzka

Projekt Grunwaldzkiej jest próbą reinterpretacji typologii biurowca. Zaproponowane rozwiązanie sytuuje się pomiędzy typem biurowca-wieżowca, a szeregowym układem kompleksów biurowych. Projekt zakłada podzielenie bryły na dwa segmenty połączone ze sobą lobby w przyziemiu i „podniebnym” lobby na poziomie ostatniego piętra.

Układ dwóch wież jest spójną kompozycją, która dobrze czyta się w przestrzeni miejskiej. Poprawia układ funkcjonalny biurowca jednocześnie tworząc rozpoznawalną wizualną bryłę. Pozwala także na realizację inwestycji w dwóch fazach. Lobby przyziemne kreuje plac wejściowy do budynku, a lobby podniebne oferuje atrakcyjny widok.

Przestrzeń przyziemia jest dostępną powierzchnią usługowo-handlową, pozwala kontrolować dostęp do części biurowych. Skylobby to miejsce spotkań użytkowników, przeznaczone na program dopełniający – ekspozycje, spotkania, sport i fitness. Podział na dwie wieże pozwala zapewnić ustawne, elastyczne i dobrze doświetlone rzuty pięter.

Wertykalny podział wysmukla bryłę budynku, podział na kolejne moduły pięter komponuje ją w jedną całość. Elewacje przestrzeni lobby mają rzadszy podział, dzięki temu mają bardziej publiczny wyraz i oferują lepszy widok.

Podchodząc do tematu biurowca zlokalizowanego w dość typowej generycznej przestrzeni podmiejskiej, projekt podejmuje próbę zreinterpretowania standardowego układu. Udało się w tej nowej typologii biurowca uzyskać dodatkowe wartości, które są jednocześnie racjonalne, atrakcyjne wizualne i funkcjonalne.

 

Budynek biurowy przy ul. Grunwaldzkiej | lokalizacja: Gdańsk | rok:2016 | powierzchnia użytkowa: 49.500m2

Jan Belina Brzozowski, Konrad Grabowiecki, Wojciech Kotecki | współpraca autorska: Mariusz Wronowski, Jacek Wochowski, Magdalena Niedzielska

Grunwaldzka
Grunwaldzka
Grunwaldzka